Przerejestrowanie samochodu to nieunikniony krok po kupnie używanego pojazdu lub zmianie miejsca zamieszkania na terenie kraju. Z tego krótkiego, praktycznego poradnika dowiesz się, jakie czynności są konieczne w trakcie tego procesu i co ze sobą przynieść do wydziału komunikacji, aby oszczędzić czas i nerwy. Zapoznaj się z poniższymi informacjami i przekonaj się, jak szybko i sprawnie zarejestrować pojazd na swoje nazwisko.
Krok pierwszy: Zgromadzenie odpowiednich dokumentów
Przede wszystkim musisz zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, których potrzebujesz do przerejestrowania samochodu. To są:
1. Oryginalny dowód rejestracyjny (karta pojazdu) – najlepiej, gdy jest już na Twoje nazwisko, ale jeśli jeszcze nie, nie ma problemu. Ważne jest, żebyś go posiadał.
2. Aktualne ubezpieczenie OC – niezbędne do przerejestrowania samochodu. Bez aktualnego OC nie zarejestrujesz pojazdu!
3. Zaświadczenie o przeglądzie technicznym – musi być ważne i musisz je przedstawić przy rejestracji samochodu.
4. Oryginalne umowy i potwierdzenia: umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny lub inne dokumenty, na podstawie których nabyłeś samochód. Muszą być one prawidłowo wypełnione, zawierać dane poprzedniego właściciela oraz Ciebie jako nabywcy.
Krok drugi: Zgłoszenie do wydziału komunikacji
Teraz, kiedy masz wszystkie niezbędne dokumenty, nadszedł czas, aby udać się do wydziału komunikacji. Co potrzeba do przerejestrowania samochodu oprócz dokumentów? Pamiętaj, że zdjęcia nie musisz już ze sobą zabierać, gdyż będą one zrobione na miejscu.
W wydziale komunikacji wypełnij odpowiedni wniosek o zmianę danych rejestracyjnych pojazdu – w przypadku używanych samochodów jest to formularz “Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego”.
Krok trzeci: Opłaty
Następnie musisz uiścić opłaty za przerejestrowanie samochodu. Opłaty te są różne w zależności od rodzaju pojazdu, wieku, pojemności silnika itp. Sprawdź na stronie właściwego urzędu, jakie opłaty obowiązują w Twoim przypadku. Przygotuj się na to, że do zarejestrowania samochodu, oprócz wymienionych wcześniej dokumentów, będziesz musiał uiścić opłatę za nowy dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne (w razie potrzeby).
Krok czwarty: Wykonanie zdjęcia i wydanie nowego dowodu rejestracyjnego
Po wypełnieniu wniosku, uiszczeniu opłat i zatwierdzeniu Twoich dokumentów przez referenta, przyszedł czas na wykonanie zdjęcia do nowego dowodu rejestracyjnego. Zdjęcie zostanie wykonane na miejscu, a następnie otrzymasz nowy dowód rejestracyjny, na którym widnieją Twoje dane oraz dane pojazdu.
Krok piąty: Odbiór tablic rejestracyjnych (jeśli konieczne)
Jeśli musisz wymienić tablice rejestracyjne, zostaną Ci one wydane na miejscu w urzędzie lub przez uprawnioną firmę (zależy od organizacji poszczególnego urzędu).
Oto miałeś jasne i konkretne informacje na temat tego, co potrzebujesz do przerejestrowania samochodu. Pamiętaj, że im lepiej się przygotujesz do wizyty w wydziale komunikacji, tym łatwiej będzie przeprowadzić Ci cały proces rejestracji. Powodzenia!
Ważne informacje dotyczące przerejestrowania samochodu
Aby przeprowadzić proces przerejestrowania samochodu, warto znać wszystkie niezbędne kroki oraz przygotować wymagane dokumenty. Przed udaniem się do wydziału komunikacji, upewnij się, że posiadasz oryginalny dowód rejestracyjny, aktualne ubezpieczenie OC, ważne zaświadczenie o przeglądzie technicznym oraz odpowiednie umowy i potwierdzenia (np. umowa kupna-sprzedaży, darowizny). W urzędzie wypełnij wniosek o zmianę danych rejestracyjnych pojazdu, uiść opłaty związane z przerejestrowaniem oraz wykonaj zdjęcie do nowego dowodu rejestracyjnego. Odbierz nowy dowód oraz, jeśli konieczne, wymień tablice rejestracyjne. Pamiętaj, że dobrze przygotowane dokumenty ułatwią cały proces przerejestrowania pojazdu.